Genital Bölge

Genital Bölge

Genital bölge, vücutta üreme organlarını içine alan bölgedir. Kadın genital bölge ve erkek genital bölgede bulunan organlar özel bir anatomik yapıya sahiptir. Bu bölgede bulunan organlar vazifeleri ve konumları gereği her zaman hijyen tutulmalıdır.

Kadın genital bölge

Üreme organları kadında dışta ve içte olanlar şeklinde ikiye ayrılır. Kadın vücudundaki iç genital organlar bacakların üzerindeki leğen kemikleriyle bel kemiğinin meydana getirdiği kemik çatıda koruma altındadır.

Kemik çatı: Kadının anatomisi gebeliğe, rahim içindeki bebeği büyütmeye ve doğurmaya uygundur. Bu nedenle kadının kemik çatısı erkeğe göre daha farklı özelliklere sahiptir. Erkeğin kemik çatısındaki açıklık üstten kalp şeklinde, kadının ise yuvarlak şekildedir. Bu erkeklere kadından daha fazla yük taşıma özelliği verir. Kadına ise, doğumda bebeğin başının leğen kemiklerinin oluşturduğu doğum kanalına girmesine olanak sağlar. Bu özellik yüzünden erkekteki bağlar ve kaslar gevşeme özelliğine daha az sahiptir. Kadınların daha fazla bel ağrısından etkilenmesi bu yüzdendir. Bunun yanında erkeğin leğen kemiklerinin alt çatısı dar, kadınınki ise daha geniş açılıdır.

Dış genital organlar

Kadında dış genital organlar vücudu örten derinin bir devamı şeklindedir. İç genital organlara girişi, doğum kanalının çıkışını meydana getirirler. Dış genital organlar genel olarak vulva olarak tanımlanır. Dış genital bölgede yer alan organlar ise;

Vulva: Üstte çatıyı meydana getiren leğen kemiklerinin ortada birleştiği kabarıklık pubis tepesi, alt tarafta anüs, yanlarda dış dudaklarla sınırlı olan bölgedir. Cilt ve yağ dokusundan oluşan pubis tepesinin üzeri kıllarla kaplıdır. Altında klitoris bulunur. Bu organların altında doğum yapmaya, idrar ve dışkı çıkışına yardımcı olana kaslar vardır. Bunlara pelvis tabanı kasları denir.

Dış dudaklar: Döl yolu girişini iki taraftan örten kıvrımların dıştaki alanlarıdır. Ön tarafta pubis tepesinde, arkada anüs üzerinde birleşirler. Üzerleri genital kıllarla kaplı olup, cilt altı yağ dokusu içerir.

İç dudaklar: Dış dudakların iç kısmında yer alana, klitorisin üzerinden vajina girişi altına kadar uzanmış kıvrımlı yapılardır. Vajina girişiyle idrar deliğini sararlar. Normalde bacaklar kapalı olduğunda iç dudaklar görünmez. Ancak bazı kadınlarda daha büyük olduğundan taşma yapabilir. Bunlarda kıl yoktur ve yağ dokusu içermez.

Vajina girişi: Bu bölge iç dudakların devamında kızlık zarına kadar uzanır. Yaklaşın 1-2 cm kadardır ve kızlık zarı yırtıldığında vajina ile birleşim yapar.

Kızlık zarı: İnce ve esnek bir yapıdır. Orta kısmında bir ya da daha fazla delik olur. Kadınlarda yapısal olarak genellikle ilk cinsel ilişkide yırtılır, vajina ve vajina girişinin birleşmesine neden olur.

Klitoris: Genital bölgede bulunan klitoris erkekteki penis başının karşılığıdır. Pubis tepesi altında bulunur ve iç dudaklarla çevrilidir. Altında idrar deliği, bunun altında da vajina girişi olur. Dıştan düğme şeklinde görünene klitoris, içten iki kola ayrılır. Bu haliyle Y şeklindedir. Penis gibi ilişki sırasında sertleşir ve orgazmda önemli roller üstlenir.

İdrar deliği: Klitorisin altında bulunan idrar deliği, üretranın son kısmını meydana getirir.

Perine: Dış dudakların birleşim yeriyle anüs arasındaki bu bölge, idrar ve dışkı kontrolünü sağlayan kasları içerir. Doğumda esneyen kaslar, bebeğin başının çıkmasına yardımcı olur. Doğum kesisi denilen işlem bu bölgede yapılır.

Vulvadaki salgı bezleri: Dış genital bölgede kurumayı önleme, cinsel ilişkide kayganlığı sağlama amacıyla bulunan salgı bezleridir. En önemli salgı bezleri idrar çıkış deliğindeki skene bezleri ile vajina girişindeki bartholin salgı bezleridir.

Makat: Kalın bağırsağın son bölümüdür. Makat dışkının atılmasını sağlar. Vajina ile yakınlığı nedeniyle enfeksiyon riskini arttırır. Bu yüzden hijyen kurallarına çok dikkat edilmelidir.

Kadında iç genital bölge organları vajina, rahim, yumurtalıklar, rahim ağzı ve fallop borularından oluşur.

Erkek genital bölge

Erkeklerde dış genital organları penis ve scrotum, iç genital organları da testisler, ductus deferens, epididymis, vesicula seminalis ile prostat oluşturur.

Penis: Silindirik bir yapıya sahip olan penisin iki görevi vardır. Bunlar idrar çıkarma ve çiftleşmedir. Yapısındaki cavernos yapılarla ereksiyon sağlanır. Penisin iç ve dış kısmı bulunur. Dış kısmını dışarıdan görmek mümkün değildir. Erkekte genital siğillerin en fazla etkili olduğu bölge penistir.

Scrotum (Torbalar): Uyluk kısmında aşağıya sarkan torbaya benzer yapıdır. Bunun içinde testisler olur.

Testisler: Erkeklerde iç genital bölge organlarından olan testisler oldukça hassas yapıdadır. Basınç etkisine dayanamaz ve işlevlerini yapamazlar. Önemli erkeklik hormonu ve üreme hücreleri testislerde yapılır. Normalde scrotum içinde olmaları gerekir. Ancak bazen karnın içine ya da inguinal kanala doğru bulunabilirler.

Epididimis: Spermiumların dışa iletimini sağlayan yolda başlangıçtır. Testislerin arkasından konkav yüze doğru gider. Baş, gövde ve kuyruk olarak incelenir.

Spermium kanalı: Uzunluğu ortalama 40-50 cm olan kanal, epididimis kısmının kuyruk bölümünden başlar, testislerin arkasından yukarı yükselir. Görevi spermiumların nakledilmesidir. İç yüzeyi mukoza tabakasından meydana gelmiştir.

Meni keseciği: Erkek genital bölgede meni keseciği prostatla beraber cinsel organların bir oluşumudur. Burada biriken meni oldukça azdır.

Prostat: Bu organ spesifik bir salgı bezidir. Şekli kestaneye benzer ve üretranın arka bölümünü meydana getirir. Çevresinde sağlama bir kapsül vardır.

Son Güncelleme : 02.05.2021 21:39:42
Kaynakça / İçeriği Geliştiren Uzmanlar
  • Uzm. Selen Karadeniz - 02.05.2021 21:39:42
Genital Bölge ile ilgili bu madde bir taslaktır. Madde içeriğini geliştirerek Herkese açık dizin kaynağımıza katkıda bulunabilirsiniz.

Genital Bölge Yorumları

şifre Kırmızı sayı

0 Yorum Yapılmış "Genital Bölge"

Kayıtlı yorum bulunamadı ilk yorumu siz ekleyin
Genital Bölgede Şişlik
Genital Bölgede Şişlik
Genital bölgede şişlik, genellikle vulva bölümünde olabilir. Vulva, kadın genital bölgesinin dışarıdan görülebilen bölümüdür. Küçük ve iri dudaklar, klitoris, vajina girişinin meydana geldiği yer ve en üst önemli bölüm vulvanın kapsamındadır. Bayanla...
Genital Bölgede Yara
Genital Bölgede Yara
Genital bölgede yara: oluşması farklı sebeplere dayanabilir. Genital bölgede yara kişiye bazen cinsel yollarla bulaşarak yara oluşumuna sebep olur bazende herhangi bir enfeksiyon sonucunda yara oluşumu gözlemlenir. Genital bölgede yara sıklıkla karşı...
Genital Bölgede Sivilce
Genital Bölgede Sivilce
Genital bölgede sivilce, oluşumları genellikle yağ bezelerinde ve kıl foliküllerinde ortaya çıkan sorunlardan kaynaklanır. Özellikle kadınlarda sıkça görülür. Bu rahatsızlık veren, bazen utanç kaynağı olan sivilceler için mutlaka dermatolog desteği a...
Genital Bölgede Ağrı
Genital Bölgede Ağrı
Genital bölgede ağrı; belirlenebilir bir neden olmadan 3-6 ay süren ve çoğunlukla yanma ve batma şeklinde tarif edilen hastalığa vulvodini adı verilir. Bu ağrı, zamanla olabildiği gibi, cinsel beraberlik, tampon yerleştirilmesi, parmakla dokunma, dar...
Genital Bölge Kızarıklık
Genital Bölge Kızarıklık
Genital bölgede kızarıklık olmasının nedeni bu bölgedeki organlarda oluşabilen enfeksiyonlardır. Bu yazıda genital bölgede kızarıklığa yol açabilen enfeksiyon çeşitleri hakkında bilgiler verilecektir. Kızarıklık, çok fazla mikrobun birlikte meydana g...
Genital Bölgede Mantar
Genital Bölgede Mantar
Genital bölgede mantar, genel olarak bayan ve erkekte genital bölge temizliği son derece önemlidir. Kişi veya kişilerin hijyen olarak kişisel bakımına önem vermesi sağlık açısından son derece mecburi bir grev olarak bilinmelidir. Kendi sağlığına önem...
Genital Bölgede Kıl Dönmesi
Genital Bölgede Kıl Dönmesi
Kıl dönmesi, sık sık duyduğumuz deri içindeki kılın büyüyerek ve kıvrılarak cilde tekrar batma durumudur. Batık kıl olarakta halk arasında adlandırılır. Sık sıkta adını duyduğumuz sağlık sorunudur. Kıl dönmesinin oluştuğu bölgelerden biride genital...
Genital Bölge Kararması
Genital Bölge Kararması
Genital bölge kararması, çeşitli nedenlerden dolayı etkili olabilir. Özellikle bölgede jilet kullanımı, hatalı iç çamaşırı, deodorantlar kararma nedeni olabilir. Genital bölgenin havasız kalması, hatalı uygulamalar nedeniyle kararması hanımların önem...
Genital Bölge Beyazlatma
Genital Bölge Beyazlatma
Genital bölge beyazlatma, genital bölge kararmaları çeşitli sebeplerle oluşabilir. Bunların giderilmesi amacıyla uygulanan genital bölge beyazlatma kürleri kadınların önemli bir yardımcısıdır. Çünkü görsel olarak hoş olmayan bir görünüme neden olan k...
Genital Bölge Ağda
Genital Bölge Ağda
Genital bölge ağda; tüylerden kurtulmanın geleneksel yollarından biri ağda yapmaktır. Düzenli uygulandığında kıl köklerini zayıflatarak daha ince çıkmasını sağlar. Fakat zahmetli bir iş olduğu için puf noktalarına dikkat edilmesi gerekir. Genital böl...
Erkek Genital Bölge
Erkek Genital Bölge
Erkek Genital Bölge; Erkek genital bölgesi de aynı kadınlarda olduğu gibi dış ve iç genital organlar olarak ikiye ayrılmaktadır. Erkek genital bölgesi, penis, testisler, skrotum, epididim, prostat gibi organlardan oluşmaktadır Erkeğin dış genital bö...
Genital Siğil
Genital Siğil
Genital siğil, cinsel yolla bulaşan ve genital human papillon (HPV) virüsünden kaynaklanan enfeksiyonla açığa çıkan bir rahatsızlıktır. Yüzden fazla türü olan HPV virüsünün çoğu türleri bu siğillerin oluşmasına neden olabilir. Bu alanda yapılan araşt...

 

Genital Bölgede Şişlik
Genital Bölgede Yara
Genital Bölgede Sivilce
Genital Bölgede Ağrı
Genital Bölge Kızarıklık
Genital Bölgede Mantar
Genital Bölgede Kıl Dönmesi
Genital Bölge Kararması
Genital Bölge Beyazlatma
Genital Bölge Ağda
Erkek Genital Bölge
Genital Siğil
Genital Bölge Kokusu
Genital Tüberkül
Genital Herpes
Genital Bölgede Kaşıntı
Genital Bölge Temizliği
Genital Organlar
Kadın Genital Bölge
Genital Akıntı
Genital Bölge
Genital Uçuk
Genital
Popüler İçerik
Genital Bölge Kokusu
Genital Bölge Kokusu
Genital bölge kokusu, birçok kadının şikayet ettiği bir durumdur. Çoğu kadının hayatının bir döneminde de olsa genital bölgedeki koku problemiyle karş...
Genital Tüberkül
Genital Tüberkül
Genital tüberkül (Genital çıkıntı), bebeklerde cinsel organların oluşumunun gözlendiği bölgedir. Bebeklerde bu bölge ilk haftalarda bir çıkıntı şeklin...
Genital Herpes
Genital Herpes
Genital herpes, Herpes Simplex virüsünün neden olduğu Tip 2 Herpes uçuklardır. Ülkemizde bu tür uçukların görülme sıklığı % 5 oranındadır. Genital her...
Genital Bölgede Kaşıntı
Genital Bölgede Kaşıntı
Genital bölgede kaşıntı, genellikle kötü kokulu akıntı, idrar yapma sırasında ve cinsel ilişkide ağrıyla ortaya çıkan bir sorundur. Her yaştan kadını ...
Genital Bölge Temizliği
Genital Bölge Temizliği
Genital Bölge Temizliği, hem kadında hem erkekte çok önemlidir. Kadında ve erkekte farklı genital organ sistemleri olmasına rağmen her iki sistemde bu...
Genital Organlar
Genital Organlar
Genital Organlar, insan soyunun devamı için gerekli olan üreme, kadın ve erkekte bulunan genital organlar ile gerçekleşir. Genital organlar makalesi i...
Kadın Genital Bölge
Kadın Genital Bölge
Kadın Genital Bölge, iki başlıkta incelenebilir. Kadın genital bölgesi, dış genital bölge ve iç genital bölge olarak iki bölüme ayrılır. Dış genital b...
Popüler İçerik Son Forum Konuları Yardım Sayfaları  
Genital Bölgede Şişlik
Genital Bölgede Yara
Genital Bölgede Sivilce
Genital Bölgede Ağrı
Genital Bölge Kızarıklık
Tıbbi Sorumluluk Reddi
Gizlilik Politikası
Çerez (Cookie) Politikası
Güvenlik Politikası
Bizimle İletişime Geçin
Forumlar
Site Haritası
Feed
Son Forum Konuları
Yardım Sayfaları
Tıbbi Sorumluluk Reddi
Gizlilik Politikası
Çerez (Cookie) Politikası
Güvenlik Politikası
Bizimle İletişime Geçin
Forumlar
Site Haritası
Feed
Sitede yer alan haber ve içeriklerin tüm hakları saklıdır ve buradaki bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. Buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.
Mayıs - 2022